ЗАГОНЕТКЕ су кратке народне умотворине које треба одгонетнути (открити скривено значење).
УМ + СТВОРИТИ = УМОТВОРИНА народна умотворина - настала је у народу, не знамо ко је аутор
0 Comments
Зелениш Каже мама сину: „Сналажљив си. Пођи на пијацу и купи све врсте зелениша.“ Шета син пијацом. У рукама му два зембиља сашивена од саргије. Купио килограм кеља, крупног лиснатог спанаћа, два килограма округле, зелене бораније, четири зелене салате, пет љутих, зелених папричица, две везе блитве, килограм краставаца и везу першуна. Мама је задовољна, па ипак пита: „Што ниси купио паприке бабуре, шаргарепе, роткве, белог лука и патлиџана?“ „Нисам купио зато што је паприка жута, шаргарепа наранџаста, ротква црна, лук бео, а патлиџан љубичаст. А ти си ми рекла да купим само зелениш!“ * зембиљ - торбаза ношење намирница * саргија - груба тканина Воће Банане имају жуту кору и веома укусан плод. То воће може да се нађе на пијаци у свако доба године. Јагоде су воће које се на пијаци може видети и купити само у пролеће. Црвене је боје и има зелену петељку. Веома је слатко и мирише. Трешње су воће које има црвене плодове и танку зелену петељку. На пијаци се може купити у мају и јуну. Планирамо описивање- о чему ћемо причати?
ПРИМЕР:
Јабука Јабука је плод који расте на истоименом дрвету. Округла је као лопта и може да буде жута, црвена, зелена. Може бити кисела или слатка. Највише волим да једем слатке мирисне јабуке, али и киселе, када мама од њих направи питу. Важно је да увек оперемо јабуку пре него што је загриземо!
Реченица којом некога нешто питамо назива се упитна реченица. Упитне реченице изражавају питање, радозналост и потребу да нешто сазнамо. На крају упитне реченице налази се упитник (?) Упитне реченице почињу упитним речима: Ко чита књигу?
Шта је описано у књизи? Који писац је написао књигу? Колико страница има књига? Да ли је књига нова? Где је купљена? Зашто књига треба да се чува? Међутим, упитне реченице не морају увек да почињу упитним речима. На пример: Долазиш ли сутра у школу? Настава почиње у пола девет?
Тема: Веселин и Мирков разговор о математици
На шаљив начин представљено је Веселино проницљиво подучавање Мирка. Док је Мирку објашњавала шта је половина, а шта четвртина, она му је појела чоколаду. Тако је он на очигледном примеру научио градиво из математике, али је спознао и један недругарски поступак своје другарице Веселе. Ликови: Весела и Мирко Миркове особине: наиван, детињаст, искрен Веселине особине: проницљива, лукава, жустра, непосредна
Обавештајне или изјавне реченице су оне реченице којима се дају обавештења.
На крају обавештајне реченице пише се ТАЧКА. Адресирај писмо свом најбољем другу/другарици. На полеђини писма напиши своје име, презиме, адресу и место становања.
|
УчитељицеДрагана Милутиновић Архива
June 2021
|