0 Comments
ПЛАН ЗА ПИСАЊЕ САСТАВА:
УВОД
АУТОБИОГРАФИЈА је књижевна врста у којој писац говори о свом животу од рођења до тренутка писања или описује поједине периоде из свог живота.
,,Родио сам се у једној старој кућици, у близини београдске Саборне цркве. Та је кућица доцније збрисана са земље и наместо ње се сада диже велика палата Народне банке... Родио сам се о поноћи, при чему се не би могло у биографији рећи: ,,Он је угледао светлост дана 8. октобра 1864. године”, већ ,,Он је угледао светлост миликерц-свеће 8. октобра 1864. године...” Иначе је моје прво детињство било врло монотоно. Не сећам се ничег важнијег из тога доба, изузимајући извесних ситнијих авантура. Тако, на пример, једном сам пао под кревет и нису могли читав сат да ме нађу; једанпут сам прогутао цванцик и због тога сам морао да испијем сто грама рицинуса (од тада, до дан данас ми не ваља стомак).”
Запиши у свесци: У свесци уради следеће задатке:
1. Издвоји именице из текста и одреди врсту: Дечак Павле много воли псе. Сваког дана се игра са . Направио му је кућицу од старе дрвене корпе. 2. Издвоји глаголе у следећем текст и одреди значење: Напољу се смрачило. Јана чита књигу, а Миша дрема на поду. Папагај ћути и дрема у кавезу. Само мачка лови миша. 3. Издвоји придеве у реченицама. Јана је обукла тесан братовљев дукс. Њему је оставила своју широку спортску блузу. 4. а) Прошири реченице описним придевима: Јова је спортиста. Мој брат је ученик. б) Допуни реченице присвојним придевима: Ја сам ______________ и _______________ син. Обуо сам ____________________ патике.
Да поновимо:
Шта је то заправо драмски текст? Како се у назива разговор два јунака у драмском тексту? Прочитај текст који се налази у Читанци на странама 105 и 106. Одговори на питања из Читанке. Увежбај читање драмског текста. Запиши у свеску: Tема текста: Љубавни јади једног дечака. Место радње: двориште Главни ликови: Боле и Божа. Тема текста: Љубавни јади једног дечака. Уочите у каквој су вези ове тројке:
шума – шумица – шуметина киша – кишица – кишетина брада – брадица – брадурина Реч о умањеницама и увећаницама. Читање и анализа текста у Граматици 3 (стр. 103, 104. и 105). Речи умањеног значења зову се умањенице. Речи увећеног значења зову се увећанице. Записивање најважнијег у свеске. Речи пишемо као тројке, у низу: реч основног, умањеног и увећаног значења. кућица пањић каменчић КУЋА ПАЊ КАМЕН кућетина пањина каменчина У српском језику постоје и речи којима се исказује нежност, које се користе од милоште, којима се некоме тепа. То су речи: маца, сека, бака, куца... Постоје и речи којима се исказује да је нешто ружно или се неко вређа. Такве су речи: главурда, коњина, бабетина... Следеће задатке препиши у свеску и уради: 1. Допуни речи песме Душана Радовића „ Зуб и зубић“ Мањи _________________, него зуб. Тањи __________________, него прут. Нижи _________________, него стуб. Ужи __________________, него прут. Краћи ________________, него клин. Млађи _______________, него син. 2. а) Напиши реченицу тако да речи у њој имају увећано значење. Јунаку нога упаде у рупу. б) Напиши реченицу тако да речи у њој имају умањено значење. На прозру је стајала саксија, у њој цвет, а поред њега капа. Фотографије урађеног пошаљи учитељици. |
Учитељице и учитељВесна Николић Архива |