Толеранција је поштовање, прихватање и уважавање различитости у културама, обичајима, навикама, изгледу, васпитању, начину изражавања .... Бити толерантан не значи толерисати социјалне неправде или одбацивати бити толерантан значи бити слободан, чврсто се држати својих уверења и прихватити да се други држе својих. То значи прихватити чињеницу да људска бића, природно различита у својим способностима, ситуацијама, говору, понашању и вредностима, имају право да живе у миру и да буду оно што јесу. Толеранција значи не наметање својих ставова другима. Различито не значи и горе, али другачије. Видети различитост значи видети позитивно!
Толерантно или нетолерантно понашање није урођено, оно се учи, а основа толеранције је емпатија (разумевање других и емоционално саосећање са њиховом ситуацијом, положајем или проблемом), моралне вредности, познавање основних људских права и основних сличности које постоје међу људима.
0 Comments
Солидарност је појам који се односи на повезаност и узајамну сарадњу или помоћ између појединаца, група као и већих скупина, посебно у условима појаве тешких животних ситуација или природних катастрофа.
Солидарност је изразито морална појава којом се изражава општи став хуманости, међусобне помоћи и разумевања узајамности.
Период адолесценције ( лат. аdolescere значи “ постати зрео, сазрети”) је прелазни период између детињства и одраслости, период у коме долази до интензивнијег раста и сазревања, физичког и психичког.
Адолесценција се дели на 3 подфазе: 1. Од 10 до 14 год. – рана адолесценција 2. Од 15 до 19 год. – средња адолесценција 3. Од 20 до 24 год. – позна адолесценција Пубертет је доба физичког и психичког сазревања, период када још није успостављена нова органска и емоционална равнотежа. Ово је период великих промена у животу појединца, означен и променама у односу према родитељима, вршњацима, моралним, идеолошким и другим вредностима, али пре свега променама у односу на самог себе. Прва помоћ представља скуп мера и поступака којима се спасава живот и спречава даље погоршање здравља повређених и оболелих особа. Примењује се на лицу места или на безбедном одстојању од места настанка повреде или болести. Основни задатак прве помоћи је очување живота људи, односно да се унесрећена лица у што бољем стању и у што краћем временском преиоду транспортују до одговарајуће медицинске установе (по могућству и најближе). Прва помоћ се разликује од стручне медицинске помоћи, а пружају је лекари, обучени спасиоци или лаици који су се задесили на месту несреће (а који би требало да буду обучени за пружање прве медицинске помоћи).
Основни циљеви прве помоћи су: отклањање узрока који угрожавају живот повређених и оболелих особа, враћање унесрећених лица у живот, њихово збрињавање, обезбеђивање оптималног транспорта итд. Средства за пружање прве помоћи се деле на стандардна, приручна и импровизована. Стандардна средства су индустријски произведена опрема и материјали који служе за заустављање крварења, превијање рана, имобилизацију повређених делова тела и сл. Овде спадају: разне врсте завоја, газе, ханзапласт, леукопласт, маказе, троугле мараме, тубуси, маске, рукавице, Шанцова крагна итд. Приручна и импровизована средства нису примарно намењена за пружање прве помоћи, али се често користе у недостатку или као допуна стандарним средставима. Ту спадају: комади разних тканина и одеће, шаторско крило, комади дрвета, метала итд.
Пријатељства су веома важан део живота. Научите да слушате другаре. Што више будете слушали мисли и осећања иза речи, да бисте боље разумели људе. Образајте пажњу не само на речи, већ и на израз лица, очи, тон и боју гласа. Проведите неко време у тишини са пријатљем јер ће произвести ваш однос и повећати капацитет за разумевање.
Пријатељства треба неговати. . Пријатељство јача ако и једна и друга страна осећа да је цењена, да није само још један у низу људи који пролази кроз ваш живот. Понекад ваша пријатељица учини нешто што вам неће добро доћи. Али, сви смо ми од крви и меса и нико није безгрешан. Људи греше.Пружите пријатељску подршку, јер бисте желели њихово разумевање и опрост у случају да нешто погрешите ... Oнолико колико покажете своју преданост и посвећеност у пријатељству, онолико колико у њему представите своју искреност, солидарност, наклоност толико можете и очекивати од пријатеља. Оно што сами нисте спремни да учините за пријатеља, немојте очекивати да учини ни он за вас. Трудите се да чувате тајне. Оно што вам је пријатељ испричао и повериo, додајте као информацију искључиво за себе. Сигурно ни ви не би сте желели да нешто што поверите у причи некоме стигне до других особа за које можда не желите да нешто зна. Бирајте за пријатеље особе које су вам сличније и са којима имате неке теме или догађаје да делите.
Шта највише волиш, а шта не волиш да учиш?
|
УчитељицеВесна Николић Архива
May 2021
|