Љубивоје Ршумовић је рођен 3. јула 1939. године у Љубишу на Златибору. Школовао се у Љубишу, Чајетини, Ужицу и Београду. Дипломирао је на Филолошком факултету у Београду.
У Београду је упознао Душка Радовића, под чијим утицајем је почео да пише песме за децу. Радио је на Радио Београду и на Телевизији Београд, где је био аутор емисија за децу „Хиљаду зашто”, „Хајде да растемо” и „Фазони и форе”. Добитник је великог броја књижевних награда и признања. Живи у Београду.
0 Comments
Божидар Тимотијевић (30. октобар 1932 - 6. мај 2001) је рођен и одрастао у Београду, у Раковици. Био је књижевник, песник, новинар, уредник. Прве стихове је написао још као гимназијалац. Са 23 године је примљен у Удружење књижевника. Био је уредник и новинар листова и часописа „Млада култура”, „Савременик”, „Полетарц” и „Књижевне новине”. Радио је као новинар у већем броју листова и на Радио Београду. Ту, на радију, је покренуо акцију „Књига солидарности”. Донатори су давали књиге које су потом усмераване ка школама у удаљеним местима где је књига била реткост. На тај начин је прикупљено два милиона књига. По својој жељи сахрањен је на планини Тари, на планини на којој је много времена проводио бавећи се својим хобијем - столарством. До сада смо читали његове песме „Кад пролеће дође” и „Каква треба да је глава за поједина знања”, причу „Страшан случај”, а данас читамо још једну његову песму „Рвачи”. Она се налази у твојој књизи на 102. страни. Прочитај је пажљиво, а затим уради задатке који се налазе после песме. ЗАДАТАК
Речи у реченици су се спојиле. Препиши правилно реченице. НАШНАЈПОЗНАТИЈИТЕНИСЕРЈЕНОВАКЂОКОВИЋ! СРБИЈАЈЕУСПЕШНАУМНОГИМСПОРТОВИМА! Данас читамо текст „Кућа”. Налази се у твојој књизи на 101. страни. Прочитај га пажљиво, а затим уради задатке после текста.
Европа - континент Грчка - држава Норвешка - држава Париз - главни град Француске Амстердам - главни град Холандије Сергеј Михалков (Москва, 13. март 1913 - Москва, 27. август 2009) је био најпознатији као писац дечје литературе и аутор текста химне Совјетског Савеза и текста химне Русије. Отац је филмских редитеља Никите Михалкова и Андреја Кончаловског. Добитник је многобројних књижевних признања. Данас читамо одломак из приче „Одговор” Сергеја Михалкова. Налази се у твојој књизи на 100. страни. Прочитај пажљиво, па уради задатке који се налазе после текста. Владимир Андрић је рођен у Обреновцу. Српски је писац, драматург, редитељ и дугогодишњи уредник Дечјег и школског програма Радио-телевизије Београд. Аутор је телевизијских серијала за децу Лаку ноћ, децо и Пустолов, шест позоришних драма, двадесетак радио-драма и више филмских сценарија. Режирао је прву верзију филма Шешир професора Косте Вујића. Добитник је бројних награда за своја књижевна дела (награда Политикиног забавника, Змајевих дечјих игара, Невен, Златни кључић и других). Живи и ради у Обреновцу. Ово је упутство за прање руку. Сигурно си га већ више пута чуо/чула или прочитао/прочитала. Неће ти шкодити ако га прочиташ опет. Уколико се на вашим рукама налази вирус, прањем руку сапуном и водом и чишћењем руку средством за суво прање на бази алкохола, убијате вирус.
Када треба прати руке? ПРЕ: - непосредног контакта са храном и припреме хране - додиривања уста, носа и очију - контакта са болесником ПОСЛЕ: - брисања носа, кашљања, кијања - употребе тоалета - контакта са животињама - руковања отпадом или чишћења просторија - вожње градским превозом или додиривања предмета који су у додиру са великим бројем људи - контакта са болесником ПРАЊЕ РУКУ ТРЕБА ДА ТРАЈЕ НАЈМАЊЕ 20 СЕКУНДИ ************** Данас читамо песму „Упутство” коју је написао Владимир Андрић. Она се налази у твојој књизи на 99. страни. Прочитај је пажљиво па уради задатке после песме. НЕПОЗНАТЕ РЕЧИ: кусајте - једите цокуле - тешке и јаке кожне ципеле ************** 1. Ево једног упутства за прављење златиборског чаја. Прочитај га пажљиво, јер се у њему налази реченица која не припада овом упутству. Препиши га тако што ћеш непотребну реченицу изоставити. Упутство за прављење златиборског чаја Кесицу с листићима златиборског чаја ставити у посуду, прелити врелом водом и поклопити. После десет минута извадити кесицу. Листићи чаја суше се на сунцу. Чај засладити по потреби. 2. Пажљиво прочитај следеће реченице. Препиши их, па поред сваке напиши да ли је порука, упутство, оглас или молба. а) Продајем нов бицикл. Јавите се на телефон 23-334. б) Мама, отишао сам до Дуње. Нећу се дуго задржати. Душан в) Прво добро промућкај јогурт, па га онда отвори. г) Молим Вас, учитељице, да мом сину Душану Крстићу оправдате изостанке. Хвала! Душанова мама Текст „Страшан случај” се налази у твојој књизи на 98. страни. Прочитај га пажљиво, а затим реши укрштеницу и уради задатке који се налазе у књизи после текста. ЗАПИШИ! Реши укрштеницу
Данас ћемо да поновимо оно о чему смо до сада учили. Текст задатка не треба да преписујеш! Напиши редни број задатка и решење. 1. Напиши своје име и презиме. 2. Пажљиво прочитај, а затим препиши правилно дати текст. Води рачуна о употреби великог почетног слова. моја тетка љубица живи у нишу. воли да се дружи са комшиницом вером машић. свако вече њих две шетају поред реке нишаве и уживају. 3. Под којим словом је највероватније приказан Дум-Дум Оливер. 4. Препиши реченице, па на крају сваке упишиши одговарајући знак. Он је тужидеда Поповићу, буди миран А шта ти њему кажеш 5. Прочитај пажљиво, па препиши загонетку. а) Зашто слон не може да ради на компјутеру? Плаши се миша. б) Два лончића, четири поклопчића. (очи) в) По дворишту чепркао, с кокошкама шетао, правио се много важан један бели _ _ _ _ _. 6. Прочитај текст и одговори на питања. Жедна врана Једног врелог летњег дана жедна врана је тражила воду. Недељама већ није падала киша и воду је било тешко наћи. Увече је већ почела да губи наду. Тада је пред неком кућом угледала крчаг. У њему је било воде, али врана није могла да је досегне. Покушала је да преврне крчаг, али је то за њу био претежак задатак. Сирота врана сажаљевала је саму себе, а онда јој сину идеја. Одлетела је до гомиле шљунка. Узимала је каменчић по каменчић и убацивала их у крчаг. Сваки каменчић је помало подизао ниво воде, да би на крају врана успела да доспе до ње. Хладна вода јој је веома пријала и врана је честитала сама себи на домишљатости. Езоп а) Напиши наслов овог текста.
б ) Допуни реченицу тачним одговором. (Реченицу препиши, па допуни.) Реч Езоп на крају текста означава а) име жедне вране б) назив текста в) име писца в) Текст „Жедна врана“ је: а) басна б) бајка в) драмски текст г) Порука овог текста је: а) Ко другоме јаму копа сам у њу упада. б) Буди задовољан оним што имаш. в) Ако се довољно потрудиш, остварићеш оно што желиш. д) Поново прочитај реченицу која почиње означеном речи Сирота. Реч сирота у овој реченици значи а) сиромашна б) јадна в) стидљива Домаћи задатак Прочитај текст „Играчке” који се налази у твојој књизи на 97. страни. Уради задатак после текста. О Јовану Јовановићу Змају смо до сада доста тога научили и читали његове песме. Данас читамо још једну његову песму, која се зове „То је тек онако”. Она се налази у твојој књизи на 96. страни. Пажљиво је прочитај. Препиши загонетке. Решење је исто за све три загонетке. Можеш да га напишеш или нацрташ. Уради задатке који се налазе на 96. страни. ЗАПИШИ И ОВО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Мудрости о књигама и читању књига - Књига није храна, али је посластица. - Књиге су хладни, али поуздани пријатељи. - Ко је савијен над књигом, тај усправно хода. Пронађи и ти једну мудрост о књизи, па је напиши.
Ханс Кристијан Андерсен (1805-1875)
Ако некада будете путовали у Данску, немојте заборавити да посетите градић Оденсе. Тамо потражите Андерсенову улицу и у њој родну кућу великог данског писца Ханса Кристијана Андерсена. Видећете: та улица остала је и до данас иста каква је била пре више од двеста година, када се обућару Хансу Андерсену и њговој жени праљи Ани Марији, 2. априла 1805. године, родио први син - Ханс Кристијан. Био је сиромашно дете, али свестан својих стваралачких моћи, пробијао се кроз живот, гладовао, доживљавао понижења и - почео да пише. До краја живота Андерсен је био познат као највећи дански приповедач, али су од многобројних његових књижевних радова остале „живе” само бајке које се више од сто година преводе на све језике света, драматизују се, снимају филмови и прерађују се за балете.
Бајка „Принцеза на зрну грашка” се налази у твојој књизи на 92. и 93. страни. Прочитај је пажљиво.
Врста дела: бајка
Тема: Прича говори о принцу који је желео да пронађе праву принцезу за себе. Место радње: на краљевом двору Време радње: некада давно Ликови: принц - био је тврдоглав човек, стрпљив и избирљив; потврдио је да увек треба да чекамо оно што желимо принцеза - одрасла је на двору где су сви бринули о њој, па је постала осетљива особа стара краљица - мудра и домошљата жена; никоме не верује на реч, већ верује само људским делима Порука: Сви, пре или касније покажу своје право лице. Морамо да будемо опрезни с људима, а туђи поступци ће након неког времена да нам кажу каква је одређена особа. Уради задатке који се налазе на 93. и 94. страни
У књизи "Причам ти причу" на 86. и 87. страни налази се прича Игора Коларова „Дум-Дум Оливер и његов бубањ”.
Непознате речи:
бубањ –музички инструмент који спада у удараљке црне рупе – појава у свемиру комете– небеска тела, звезде репатице научници – истраживачи дефинитивно – заиста, сигурно кидне – побегне дар – таленат Парагвај – држава у Јужној Америци акциони филм – напет филм са пуно узбудљивих догађаја смаже – поједе сутлијаш – посластица од пиринча и млека ошамућен – у благој несвести, изнемогао лигње – врста морске животиње галаксија – велики скуп звезда у свемиру хрчак – врста глодара налик пацову генијалне – изванредне унезверена - поприлично уплашена бауљају – саплићу се, тетурају се надахнуће – инспирација, подстицај за стварање овације - одушевљено одобравање концерт – јавно извођење музичког дела бесомучно – снажно, јако громогласан – веома гласан
ЗАПИШИ!
Тема: Оливерово непримерено свирање бубњева у ноћним часовима. „С бубњем опрезно треба поступати: једно је свирати, а друго лупати”. Место догађања: Оливерова соба Време догађања: ноћ Главни лик: Дум - Дум Оливер (Надимци се пишу великим почетним словом: Дум-Дум.) Особине главног лика:
Савет који треба дати Оливеру
1. Требало би да више пажње обратиш на то како твоје свирање утиче на околину. 2. Размисли о томе да замолиш некога да те подучи како би твоје свирање било пријатно за ухо. Можда ћеш тако постати најбољи бубњар на свету, а не само у својој соби. ОДГОВОРИ НА СЛЕДЕЋА ПИТАЊА ПИТАЊА НЕ ТРЕБА ДА ПРЕПИСУЈЕШ! ПИШИ ПОТПУНЕ ОДГОВОРЕ! 1. Зашто је Оливер добио надимак Дум - Дум? 2. Шта раде људи на крају концерта? Зашто то раде? (Размисли да ли они стварно уживају у његовом концерту.) 3. Које се животиње помињу у причи? 4. Како реагују пси, мачке и мишеви на његову музику? 5. Како реагују деца на његову музику? 6. Сазнај и напиши три правила кућног реда. ЗАДАТКЕ ИЗ КЊИГЕ НЕ ТРЕБА ДА РАДИШ! |
|