Шта је заједничко овим сликама? Овим сликама је заједничка тема, а то је лето. Напишите: Лето – тематски речник Лето је годишње доба препуно боја које потичу од: сунчевих зрака, зрелог воћа и поврћа, златне зреле пшенице, ливадског цвећа, песка и плаже... Речи имају чаробну моћ. Речима могу да се насликају најлепше слике. Данас ћемо ми бити сликари који стварају слике речима. Речи ћемо груписати овако :
0 Comments
На слици видимо неке животиње. Оне су се заједно нашле у народној песми коју данас читамо.
Напишите наслов: „Ја сам чудо видео“ Народна песма Ова песма се налази у Читанци на 52. страни. Прочитајте је и послушајте.
Нове речи:
чудо – чудна и необична појава суче – дотерује, увија бркове преорава – поново оре товар – терет који носи У овој песми је необично то што ове животиње раде нешто, што иначе не раде у стварном животу. Постоји сличност између ове песме и песме „Хвалисави зечеви“. И у једној и у другој песми се на шаљив начин говори о животињама. Запиши: Ово је шаљива народна песма. Народне песме и приче је осмислио народ, а први који их је записао је Вук Стефановић Караџић. Задатак: Повежи ликове са догађајем.
Запиши имена животиња која си пронашао/ла.
Одговори на питања (питања не преписујеш): 1. Зашто се у наслову песме помиње реч чудо? 2. Шта је смешно и шаљиво у овој песми? 3. Шта ове животиње чудно раде? Имали смо до сада два часа на којима смо радили загонетке. Када помислите на загонетке, углавном размишљате о народним умотворинама. Међутим, разни писци и песници писали су такође веома лепе загонетке. Данас читамо загонетке у стиху „Загонетке лаке за ђаке прваке“ које је написала Десанка Максимовић, а налазе се у Читанци на 80. и 81. страни. Десанка Максимовић рођена је у Рабровици код Ваљева 1898. године и живела до 1993. године. Била је српска песникиња, професор књижевно- сти и академик Српске академије наука и уметности. Пажљиво прочитај загонетке из Читанке, а затим и ове које су на слици испод.
Непознате речи:
Задатак: 1. Подвуци у Читанци, у свакој загонетки реч или речи које су ти помогле да откријеш одгонетку. 2. Препиши само две загонетке са ове слике, илуструј њихово решење и повежи их као што је започето.
Научили смо да читамо и пишемо, научили смо правила која поштујемо приликом писања, тако да сада можемо да се играмо речима.
За почетак да се подсетимо!
Одиграјте игрицу, а затим урадите задатке који се налазе испод ње.
1. Како се зову следећи знаци?
.______________________ ? ______________________ !___________________ 2. Раздвој речи у реченицама усправним линијама. Децарастуодигре. Населубресквецветајурано. Врабацградигнездо. 3. Колико речи има у свакој реченици? Заокружи одговарајући број. Воз касни. 1 2 3 4 Стигао је машиновођа. 1 2 3 4 Кондуктер наплаћује карте путницима. 1 2 3 4 4. Од датих речи смисли и напиши реченице. а) сала, тренинг- _____________________________________________________________________ б) пријатељ, ужина- _____________________________________________________________________ 5. Реченице су неправилно поређане. Сложи их у причу и напиши у свеску. Причи дај наслов. Ову емисију гледају и млађи и старији гледаоци. Водитељ је Јован Мемедовић. Моја омиљена емисија је „Сасвим природно“. Цела породица је на окупу када је гледају. Емисија је о људима који који живе у природи. Не преписуј текст задатка (затамнила сам оно што треба да напишеш)!! Милан Шипка (1931–2011) Био је професор и објавио је „Велики речник страних речи и израза“ и „Правописни речник српског језика“. У читанци на 78. страни налази се текст Милана Шипке "Буквар". Пажљиво га прочитај.
Непознате речи: буквар – прва школска књига из које се учи читање и писање стотина – број 100 предак – рођак, сродник који је живео у прошлости буква – врста дрвета словарица – кутија за слагање слова речник – уређен списак речи почетница – прва, почетна књига у основној школи азбуквар – књига из које се учи азбука бекавица – књига из које се учи азбука буквалан – дослован, сасвим тачан ОДГОВОРИ НА СЛЕДЕЋА ПИТАЊА ПИТАЊА НЕ ТРЕБА ДА ПРЕПИСУЈЕШ! ПИШИ ПОТПУНЕ ОДГОВОРЕ!!! 1. Шта је буквар? 2. Чему служи буквар? 3. Када је настала реч буквар? 4. Од које речи је настала реч буквар? 5. Шта означава реч буква? 6. Чему служи словарица? 7. Напиши 9 речи које су настале од слова Б, У, К, В, А, Р. а) Р__ г) К___ е) Б___ б) В__ д) Б___ ж) Б___ в) Р___ ђ) Б___ з) К____ 8. Напиши другачији назив за буквар из датог текста. Погледајте ове животиње. Које од ових животиња се чувају у кући?
Хајде да видимо и нека поређења животиња према њиховој карактеристичној особини: веран – пас, јак – бик, тврдоглав – магарац, раноранилац – петао... Јуче сте илустровали омиљену животињу, а данас ћете описивати свог кућног љубимца или животињу коју волите. Напишите наслов – Мој љубимац. План описивања:
План ти помаже да лакше опишеш животињу која ти се допада, која завређује твоју пажњу из неког разлога. Напомена за среду: пратићете час српског језика на РТС. Час ће бити посвећен баснама, а то је и наша тема. На овом часу читаћемо занимљив текст који описује једну животињу, а уједно је и веома поучан. Пажљиво прочитај текст, напиши наслов, а затим уради задатке који се налазе испод текста. Нацртај омиљену животињу.
Реши укрштеницу.
Коначно решење укрштенице је КИТОВА БЕБА. Тако носи наслов песма коју данас читамо, а коју је написао Гвидо Тартаља.
Песма се налази у Читанци на 75. страни. Гвидо Тартаља (1899–1984) Написао је збирке песама за децу: „Срмена у граду птица“, „Шкољке“, „Гусарска дружина“ , „Дедин шешир и ветар“ и друге. Послушај песму, а затим је прочитај изражајно и ти. Песма се налази у Читанци на 75. страни.
Запиши:
„КИТОВА БЕБА“, Гвидо Тартаља Песма „Китова беба“ је обојена шаљивим тоном. То је песма о великој љубави мајке према свом детету. Поруке: Највећа је љубав мајке. Све стари, мајчинска љубав остаје вечито млада. Одговори на питања, али их немој преписивати.
Обоји црвеном бојом особине мајке.
Напиши у свеску пет особина своје мајке.
Народне загонетке спадају у народне умотворине (мудрости). Некада су служиле као као вид забаве око огњишта, а подједнако су их волели и деца и одрасли. Народне загонетке и њихове одгонетке се налазе у Читанци на 58. и 59. страни. Пажљиво их прочитај, а затим одиграј игрицу у којој ћеш пронаћи и неке нове загонетке.
УРАДИ СЛЕДЕЋЕ ЗАДАТКЕ:
|
Учитељице и учитељДрагана Милутиновић Архива |