Можда није време за ову тему, али данас читамо „Јесењу песму“ Душана Радовића.
Душан Душко Радовић је био српски песник, писац, новинар, афористичар и ТВ уредник. Рођен је у Нишу пре око 100 година. Највећи део живота провео је у Београду. Познат је и као водитељ једне од напознатијих радио емисија "Београде, добро јутро". Данас у Београду постоји позориште које носи његово име, као и многе школе. Послушај песму: У Читанци на 24. страни налази се ова песма. Прочитај је. Запиши: Тема ове песме је јесен. Објашњење мање познатих речи - тачке (новембарске) - делови представе коју изводи ветар - шубара - крзнена капа за зиму - сокне - кратке чарапе - сејалица - машина којом се сеје (вуче је трактор) - стрмоглавце - наопако, низбрдо, зло, рђаво Прочитај песму неколико пута, а затим одговори на питања која се налазе у Читанци на 25. страни, у одељку ГОВОРИМО О ТЕКСТУ који садржи четири питања. Фотографишите рад и пошаљите учитељици.
0 Comments
Прочитај пажљиво текст, а затим попуни упитник.
ЈЕЖ КОД ФРИЗЕРА Позвао меда јежа у суботу на рођендан. Јеж је имао неуредне бодље. Није волео да буде неуредан. Одлучио је да оде код лисицe. Лисица је била шумска фризерка. Јеж је замоли да га ошиша. Лисица је узела маказе и ошиша јежа. Затим му је бодље намазала чичковим уљем. Добро их je почешљала. Јежева фризура била је готова. Јеж је био задовољан изгледом. Платио је лисици и пође на рођендан.
„Путева има триста да се оде из детињства,
а само се ретки сете да остану вечно дете.“ Ово су речи Мике Антића о детињству. Ова реченица говори о томе да су срећни они људи који одрасту, а у души остану деца.
- Изражајно прочитај песму неколико пута. ЗАПИШИ: Детињство је најлепше доба. Одрасли га се са сетом присећају и говоре да је то најбезбрижнији период у њиховом животу. Песма „Није лако бити дете“ Драгомира Ђорђевића има мало другачији поглед на детињство. Песник на детињство гледа дечјим очима. Деци тешко падају: наређења, грдње и казне, забране дружења са неком децом или омиљена игра пењање на дрво, као и страхови од батина. Јер, ти си дете. И на крају, када родитељи примете да деца одрастају, тада очекују да буду зрели и одговорни. Непознате речи: рицинус – лековита биљка од које се добијају различити производи, најчешће уље. ДОМАЋИ ЗАДАТАК: Одговори на питања ПОТПУНИМ РЕЧЕНИЦАМА (питања не преписуј, само означи одговор редним бројем):
Фотографиши све што си написао на овом часу и фотографију пошаљи учитељици. Јуче смо читали причу „Јоца вози тролејбус“. Научили сте да је тролејбус превозно средство. А како се понашамо у јавном превозу? Погледај слике и закључи која су правила лепог понашања на њима приказана и како се ова деца понашају у јавном превозу. Наслов: У ТРОЛЕЈБУСУ Ако имате стикере, узмите два самолепљива стикера или направите од папира, обојите и на њима напишите по једно правило лепог понашања у јавном превозу. Залепите стикере испод наслова. ЗАДАТАК: У Читанци на 71. страни у оквиру се налази ваш данашњи задатак. Одаберите једну од понуђене четири ситуације, препиши дати почетак, а затим смисли наставак који ће показати да ли и ти поштујеш правила лепог понашања у јавном превозу. Фотографиши свој рад и пошаљи учитељици.
Кликни на подвучени текст и отвори интерактивну слику.
Послушајте дечју песму о баки. Обратите пажњу на речи песме, која осећања буди у теби и да ли те песма подсећа на твој свакодневни живот.
Ја вам постављам питања о песми коју сте слушали, а ви усмено одговарате. Потрудите се да ваши одговори буду потпуни. Дајем вам одговор на прво питање, како бих вас подсетила шта значи давати потпуне одговоре.
Запиши: (наслов) Кад је бака била дете – прича по низу слика
Детињство је најлепше доба у животу сваког човека. Њега обележавају нама блиски људи. Међу њима, посебно место заузимају баке. У Читанци на 61. страни се налази Прича у сликама. Пажљиво погледај сваку слику. Данас ћемо причати (писати) причу по сликама о баки и унуцима.
Овде се налазе питања за све четири слике. Ваш домаћи задатак је да одаберете једну слику и да напишете неколико реченица о тој слици.
Ако желиш, можеш да напишеш и целу причу и да нацрташ своју баку. Замоли родитеље да фотографишу све што си написао/ла на овом часу и фотографију пошаљи учитељици.
Послушајте још једном песму „Хвалисави зечеви“.
(запиши) У овој шаљивој песми главни ликови су зечеви. Они се размећу и хвале својом храброшћу. А да ли су заиста толико храбри? Њихову храброст су доказали на крају песме. Чим је нешто зашушкало, они су се разбежали. Да ли ова песма подсећа на басну? По чему? (одговори на питање али га не преписуј)
- Прочитај још једном песму „Ветар сејач”. · Напишите наслов Дувао је ветар. - Прочитај речи које описују ветар:
какав је: хладан, јак, топао, весео, љут, брз, разигран, мио, опасан, дува, носи, отима шта ради: витла, игра, упозорава, хуче, милује, граби, ломи, чупа, кида, мрси, лупа, фијуче, ћарлија, цичи, диже... - Сада се препусти машти и замисли да си ветар. На овом часу ћеш причати (писати) причу о томе. Користи пуне реченице за описивање, а речи које описују ветар ће ти помоћи да што сликовитије напишеш причу. План причања (писања) ти даје идеју о чему и којим редоследом ћеш писати. План причања (писања): - Како дувам? - Где сам све био? - Кога сам срео? - Шта сам радио? Шта сам посејао? - Шта је рекло дете када ме је видело? Напиши кратку маштовиту причу и ако желиш, можеш и да је илуструјеш.
Послушајмо песму "Ветар сејач" Мире Алечковић.
(запиши) Мира Алечковић је рођена пре око 100 година у Новом Саду. Већи део живота живела је у Београду. Учествовала је у Другом светском рату, била је веома школована, писала је за децу и одрасле. Током живота добила је бројне књижевне награде.
Прочитај песму "Ветар сејач" која се налази у Читанци на 28. стани.
(запиши) Песма има 5 строфa и свака строфа представља по једну слику. То су ПЕСНИЧКЕ СЛИКЕ.
Нацртај (илуструј) једну строфу, једну песничку слику. Своје одговоре и илустрацију фотографиши и пошаљи учитељици. Обавезно пиши наслов и датум свакога дана.
Научили сте шта је бонтон. Остаћемо у духу лепог понашања и коришћења лепих речи.
У Читанци на 60. страни се налазе „Лепе речи“. Прочитајте их, а затим ћемо дати наслов свакој слици.
дрво лепих речи. То може да изгледа овако, а ја сам убеђена да ви можете још боље и лепше.
Можете да пишете у листовима или да нацртате јабуке, па да пишете на јабукама, трешњама... Битно је да напишете што више речи.
Све ове речи којих си се сетио, од данас настој да користиш у свакодневном говору.
Михаило Алексовски
|
Учитељице и учитељДрагана Милутиновић Архива |